Microsoft Windows XP

Lépésről lépésre: A Microsoft Windows XP telepítése


Tipp: A telepítő indítása előtt lehetőség szerint nyomtassa ki ezt a dokumentumot; egyes lépések után ugyanis szükség lehet a számítógép újraindítására, ilyenkor hasznos, ha kéznél van az útmutató nyomtatott példánya.

Ez a dokumentum a Microsoft Windows XP Professional és a Windows XP Home Edition operációs rendszer telepítéséhez nyújt segítséget, továbbá választ ad a telepítéssel kapcsolatos egyéb kérdésekre.

Az alábbi hivatkozásokra kattintva közvetlenül a kívánt témakörre ugorhat:

Felkészülés a telepítésre

Frissítés Windows XP rendszerre

A Windows XP új telepítése

Fájlok és beállítások átvitele másik számítógépről

A merevlemez particionálása és formázása

Egyéb telepítéssel kapcsolatos feladatok végrehajtása

A telepítéssel kapcsolatban felmerülő hibák elhárítása

Indítólemezek létrehozása

A számítógép beállítása CD-ről történő rendszerindításhoz

Többes indítású számítógép kialakítása

Rendszer-helyreállítás és rendszer-visszaállítás

Cikkek keresése a Microsoft Tudásbázisban

További források

Áttekintő információk a telepítésről

A Windows XP jelen kiadása tartalmazza a Service Pack 2 (SP2) for Windows XP szervizcsomagot. A Windows XP jelen verziójának eltávolításával az SP2 szervizcsomag is automatikusan törlődik. Ebben az esetben a számítógép a Windows XP telepítése előtt futtatott operációs rendszerre tér vissza, vagy teljes egészében törlődik róla az operációs rendszer. Kizárólag az SP2 szervizcsomag nem távolítható el.

Fontos

Felkészülés a telepítésre

A telepítés megkezdése előtt négy fontos lépés elvégzésére van szükség. Ezek az alábbiak:

  1. Futtasson frissítési jelentést a rendszer kompatibilitásának ellenőrzése céljából; ez mindössze néhány percet vesz igénybe.
  2. Tiltsa le a víruskereső szoftvereket, ellenkező esetben a telepítés meghiúsulhat.
  3. Készítsen biztonsági másolatot a fájlokról akár a Windows részét képező Biztonságimásolat-készítő varázslóval, akár valamely más biztonságimásolat-készítő programmal.
  4. Döntse el, hogy milyen típusú telepítést kíván végrehajtani, frissítést vagy új telepítést.

Ha a telepítés előtt végrehajtja ezt a négy lépést, azzal hosszú távon időt takaríthat meg.

Frissítési jelentés futtatása

A frissítési jelentés kimutatja, hogy a meglévő hardverek és szoftverek hogyan fognak együttműködni a Windows XP operációs rendszerrel. A frissítési jelentés egy gyorsan és egyszerűen futtatható program, amely megtalálható a Windows XP CD-n. Az eljárás végrehajtása:

  1. Helyezze a Windows XP CD-t a CD-ROM-meghajtóba.
  2. Az Üdvözöljük menü megjelenésekor válassza a Rendszerkompatibilitás vizsgálata lehetőséget.
  3. Kattintson A rendszer automatikus vizsgálata elemre.

A számítógép különféle eszközeiről (például a nyomtatóról, a képolvasóról és így tovább) a gyártó honlapján, a Windows Catalog webhelyen és a hardverkompatibilitási listában is találhat információkat:

A hardverkompatibilitási lista szöveges verziója (minden operációs rendszerhez)
(https://winqual.microsoft.com/download/default.asp)

A hardverkompatibilitási lista szöveges verziója (csak Windows XP operációs rendszerhez)
(https://winqual.microsoft.com/download/display.asp?FileName=hcl/WinXPHCLx86.txt)

Windows Catalog webhely
(http://www.microsoft.com/windows/catalog/)

A fenti webhelyekhez a Windows Hardware and Driver Central (http://www.microsoft.com/whdc/hcl/default.mspx) webhelyről is eljuthat. (Előfordulhat, hogy a hivatkozás részben vagy teljes egészében angol nyelvű tartalomra mutat.)

Mi a teendő akkor, ha valamelyik hardvereszköz vagy szoftver nem kompatibilis a Windows XP operációs rendszerrel? A kérdéses eszközt vagy szoftvert frissítheti vagy eltávolíthatja, esetleg kereshet hozzá hasonló, de kompatibilis eszközt vagy programot. A frissítéssel kapcsolatban tájékozódjon a gyártótól. Kompatibilis programok vagy eszközök kereséséhez használja a Windows Catalog (http://www.microsoft.com/windows/catalog/) webhelyet. Programok eltávolításához használja a Programok telepítése és törlése segédprogramot a Vezérlőpulton.

A víruskereső (vírusvédelmi) szoftver letiltása

A víruskereső program esetenként zavarhatja a telepítőt, ezért feltétlenül tiltsa le azt a Windows XP telepítésének megkezdése előtt. Ennek módját megtalálhatja a víruskereső szoftver dokumentációjában.

A Windows XP telepítését követően ne felejtse el ismét engedélyezni a víruskereső szoftvert. Előfordulhat, hogy újratelepítéskor a program frissített verziójára lesz szükség, amelyet a gyártó webhelyéről tölthet le.

A fájlok biztonsági mentése

Készítsen biztonsági másolatot azokról a fájlokról, amelyeket még használni szeretne arra az esetre, ha valamilyen váratlan esemény történne. A fájlokat – számuktól függően – hajlékonylemezre, cserélhető adathordozóra, CD-re vagy, ha van hálózat, hálózati meghajtóra másolhatja. A másolást elvégezheti közvetlenül vagy a legtöbb Windows rendszer részét képező Biztonságimásolat-készítő varázslóval. A varázsló a Start menü Kellékek\Rendszereszközök mappájából indítható.

Megjegyzés: A Windows XP rendszerben a Windows 95, a Windows 98 vagy a Windows Millennium Edition operációs rendszer Msbackup eszközével készített biztonsági másolat nem állítható vissza. Erről a kérdésről további tudnivalókat a Microsoft Tudásbázis 305381-es számú cikkében olvashat, amelynek címe: „Nem tudja visszaállítani a Windows 95, Windows 98 vagy Windows Millennium Edition rendszerben készített biztonsági mentéseket a Windows XP Ntbackup segédprogramban”.

A telepítés típusának meghatározása

Alapvetően három telepítéstípus létezik, a frissítés, az új telepítés (más néven tiszta telepítés vagy teljes telepítés) és a többes indítású rendszer telepítése. Tanács: Feltétlenül a frissítést javasoljuk!

Frissítés: Ez a Windows XP telepítésének legegyszerűbb módja. A Windows valamely korábbi verziójának használata esetén ezt a módszert javasoljuk. Frissítéskor a meglévő operációs rendszert a Windows XP rendszerrel váltja fel, de az adatok és a legtöbb felhasználói beállítás megőrződik. (Természetesen a fájlokról – minden eshetőségre – ilyenkor is érdemes biztonsági másolatot készíteni.)

A frissítés Windows 98, Windows 98 Second Edition, Windows Millennium Edition, Service Pack 6 szervizcsomaggal bővített Windows NT Workstation 4 és Windows 2000 Professional rendszerről történhet.

Megjegyzés: A Windows 2000 operációs rendszer csak Windows XP Professional rendszerre frissíthető. A támogatott telepítési útvonalakról a Microsoft Tudásbázis 292607-es számú cikkében olvashat, a 316941-es számú cikk pedig áttekintő információkat nyújt a Windows XP telepítési folyamatáról. (Előfordulhat, hogy a hivatkozás részben vagy teljes egészében angol nyelvű tartalomra mutat.)

Tipp: A Microsoft Tudásbázis cikkeinek megkereséséhez látogasson el a Microsoft Terméktámogatási szolgáltatások (http://support.microsoft.com) webhelyére, írja be a keresett cikk számát a Keresés a Tudásbázisban mezőbe, majd nyomja le az ENTER billentyűt.

Új telepítés: A teljes vagy tiszta telepítésként is ismert módszer a frissítésnél némileg több munkával jár. Ha a Windows XP rendszert e módszerrel másik meghajtóra vagy partícióra telepíti, megkímélheti a meglévő operációs rendszert, de dönthet úgy is, hogy a merevlemezről mindent töröl, és a telepítést nulláról indítja. Új telepítés esetén feltétlenül készítsen biztonsági másolatot a fájlokról! Az új telepítés részeként a merevlemez particionálására és formázására is lehetőség van. Ezt a műveletet célszerű a telepítés részeként elvégezni, nem pedig előre (miként azt a Windows korábbi verziói esetében esetleg tette). Ezt az eljárást a jelen dokumentum egy későbbi része tárgyalja.

Többes indítású rendszer telepítése: Ez a három módszer legnehezebbike, az új telepítés egyik változata, amely lehetővé teszi több operációs rendszer futtatását a számítógépen. Egyszerre lehet telepítve például a Windows XP és a Windows 98 rendszer. A kettő közötti váltáshoz újra kell indítani a számítógépet, majd a megjelenő menüből ki kell választani a futtatni kívánt operációs rendszert. Mindez rendkívül hasznosnak tűnhet, de csak haladó számítógép-felhasználóknak érdemes kísérletet tenni rá.

Frissítés Windows XP rendszerre

Megjegyzés: A Windows XP telepítése előtt tiltsa le a vírusvédelmi (víruskereső) szoftvert, és a számítógép RAM memóriájának tesztelésére célszerű futtatni a Windows Memory Diagnostic eszközt. A Windows Memory Diagnostic eszköz használatához kövesse a Windows Memory Diagnostic (http://oca.microsoft.com/en/windiag.asp) webhelyen található utasításokat. (Előfordulhat, hogy a hivatkozás részben vagy teljes egészében angol nyelvű tartalomra mutat.) A Windows XP telepítése után feltétlenül engedélyezze újra a vírusvédelmi szoftvert.

Amikor az operációs rendszert Windows XP rendszerre frissíti, a telepítő a Windows rendszert a meglévő Windows mappába telepíti, és egyúttal frissíti a régebbi verziót. A frissítés menete:

  1. Indítsa el a számítógépet. A termékkulcs legyen a keze ügyében.
  2. Helyezze be a Windows XP CD-t a számítógép CD-ROM- vagy DVD-ROM-meghajtójába.
  3. A megjelenő menüben válassza a Windows XP telepítése lehetőséget.
  4. Az Üdvözli a Windows telepítője lapon válassza a Frissítés (ajánlott) lehetőséget (ha még nincs kiválasztva), majd kattintson a Tovább gombra. (Minden további lapon kattintson a Tovább gombra.)
  5. A Licencszerződés lapon olvassa el a szerződést, majd elfogadásához vagy elutasításához kövesse az utasításokat.
  6. A Termékkulcs lapon a megfelelő mezőkbe írja be a 25 karakteres termékkulcsot.
  7. A Frissített telepítőfájlok letöltése lapon válassza a kívánt lehetőséget. Tanács: Jóllehet az Igen választógomb bejelölése és a frissített fájlok letöltése lenne az ajánlott eljárás, erre csak internetkapcsolat esetén van lehetőség.

    Megjegyzés: A hibák elhárításáról szóló szakaszban felsorolt problémák egy része kiküszöbölhető a frissített telepítőfájlok letöltésével.

  8. A telepítés ezen szakaszában a számítógép többször újraindul, és a Windows XP új szolgáltatásait ismertető képernyők jelennek meg. Ez a fázis hosszabb ideig is eltarthat, tehát érdemes kávészünetet tartani közben.
  9. Végezetül a számítógép utolsó alkalommal újraindul, és betöltődik a Windows XP.

A telepítés befejezése után ne feledkezzen meg a vírusvédelmi szoftver engedélyezéséről.

A Windows XP új telepítése

Ha a számítógépen nincs még operációs rendszer telepítve, vagy ha úgy dönt, hogy a Windows rendszert a nulláról telepíti, új telepítést (más néven tiszta telepítést vagy teljes telepítést hajthat végre). Ez az eljárás egyrészt bonyolultabb, másrészt időigényesebb, mint a frissítés (körülbelül 20 lépésből áll, szemben a frissítés 9 lépésével). Frissítés végrehajtásához olvassa el a „Frissítés Windows XP rendszerre” című részt.

Megjegyzés: A Windows XP telepítése előtt tiltsa le a vírusvédelmi (víruskereső) szoftvert, és a számítógép RAM memóriájának tesztelésére célszerű futtatni a Windows Memory Diagnostic eszközt. A Windows Memory Diagnostic eszköz használatához kövesse a Windows Memory Diagnostic (http://oca.microsoft.com/en/windiag.asp) webhelyen található utasításokat. (Előfordulhat, hogy a hivatkozás részben vagy teljes egészében angol nyelvű tartalomra mutat.) A Windows XP telepítése után feltétlenül engedélyezze újra a vírusvédelmi szoftvert.

FIGYELEM: Új telepítés során dönthet a merevlemez teljes törléséről, ezért a telepítés megkezdése előtt feltétlenül készítsen biztonsági másolatot a megőrizni kívánt adatokról (ügyeljen arra, hogy a biztonsági másolatokat ne a törölni kívánt meghajtóra helyezze).

A Windows XP új telepítésének végrehajtása:

  1. Helyezze a Windows XP CD-t a CD-ROM-meghajtóba.

    Megjegyzés: Ellenőrizze, hogy a számítógép képes-e a rendszer CD-ről való betöltésére. Ha nem, hajtsa végre „A számítógép beállítása CD-ről történő rendszerindításhoz” című részben található utasításokat, vagy olvassa el az „Egyéb telepítéssel kapcsolatos feladatok végrehajtása” című rész „A Windows telepítése a parancssorból” szakaszát.

  2. Indítsa újra a számítógépet.
  3. A CD-ROM-ról való indításhoz nyomjon le egy gombot üzenet megjelenésekor gyorsan nyomjon le egy billentyűt (például a SZÓKÖZ-t). Elkezdődik a telepítés.

    Megjegyzés: Ennél a lépésnél jó reflexekre van szükség, mert az üzenetet könnyű elmulasztani. Ha elindul a meglévő operációs rendszer, az azt jelenti, hogy a CD-ről történő indítás lehetőségét elmulasztotta. Indítsa újra a számítógépet és próbálkozzon ismét.

  4. A telepítő elindulása után a képernyő alján több üzenet is megjelenik gyors egymásutánban. Ezeknek az üzeneteknek csak bizonyos körülmények között van jelentőségük, például egy adott hardverabsztrakciós réteg (HAL) vagy SCSI-illesztőprogram telepítésekor. A legtöbb felhasználó figyelmen kívül hagyhatja őket. E témakörről részletesebb felvilágosítást nyújt a Microsoft Tudásbázis 295116-os és 220845-ös számú cikke. (Előfordulhat, hogy a hivatkozás részben vagy teljes egészében angol nyelvű tartalomra mutat.)
  5. A következő képernyő három lehetőséget kínál fel: Windows XP telepítése, Windows XP javítása és Kilépés a telepítőből. Az ENTER billentyű lenyomásával válassza az első lehetőséget.
  6. Megjelenik a végfelhasználói licencszerződés. Olvassa el a szerződést, majd elfogadásához vagy elutasításához kövesse az utasításokat. Ha a Windows CD frissítő CD, a szerződés elfogadása után a telepítő kéri az előző operációs rendszert tartalmazó CD behelyezését, így ellenőrzi, hogy a korábbi verzió feljogosítja-e a felhasználót a Windows XP rendszerre való frissítésre.

    Fontos: Ha egy eredeti berendezésgyártó (OEM) helyreállító CD-jét kísérli meg használni, akkor előfordulhat, hogy azt a telepítő nem fogadja el. Ha törli a partícióra vonatkozó adatokat vagy formázza a meghajtót, és az OEM helyreállító CD-t a telepítő nem fogadja el érvényes adathordozóként, az OEM helyreállító CD segítségével állítsa vissza a Windows korábbi verzióját. Ha többet szeretne tudni arról, hogy az OEM helyreállító CD használatával hogyan lehet a rendszert visszaállítani, lépjen kapcsolatba a számítógép gyártójával.

  7. Ha megjelenik egy, a Windows XP meglévő példányát jelző képernyő, az ESC billentyű lenyomásával folytassa az eljárást a Windows XP friss példányának telepítésével.
  8. A következő képernyőn újraparticionálhatja a meghajtót. Az újraparticionálás akkor hasznos, ha több kisebb partíciót össze szeretne vonni, vagy ha több kisebb partíciót szeretne létrehozni többes indítású számítógép létrehozásához. Az újraparticionálás elvégzéséhez kövesse az utasításokat, szükség esetén töröljön meglévő partíciókat, majd jelöljön ki egy particionálatlan területet, és a folytatáshoz nyomja le az ENTER billentyűt.

    FIGYELEM: Ha egy partíciót töröl, azzal egyúttal a rajta lévő összes adatot törli. A folytatás előtt ellenőrizze, hogy minden megőrizendő fájlról készített-e biztonsági másolatot.

  9. Válassza ki az alkalmazni kívánt formázási módszert, majd nyomja le az ENTER billentyűt. Az NTFS fájlrendszer továbbfejlesztett formázási lehetőségeket és biztonsági technológiákat kínál. Ha Windows Millennium Edition vagy korábbi Windows operációs rendszerről meghajtókat vagy (például DOS alapú rendszerbetöltő lemezről) DOS rendszerű fájlokat szeretne használni, válassza a FAT32 fájlrendszert. Válasszon egyet a két formázási módszer (gyors vagy lassú) közül.
  10. A telepítő formázza a meghajtót, átmásolja a telepítőfájlokat, majd újraindítja a számítógépet.

    Megjegyzés: Miután a számítógép újraindult, ismét megjelenik A CD-ROM-ról való indításhoz nyomjon le egy gombot üzenet, de ez alkalommal hagyja figyelmen kívül, hogy a telepítési folyamat ne szakadjon meg.

  11. Egy újabb újraindulást követően megkezdődik a telepítés következő szakasza.
  12. A Területi és nyelvi beállítások lapon az utasításokat követve tetszés szerint vegyen fel nyelvi támogató csomagokat, vagy módosítsa a nyelvi beállításokat.
  13. A szoftver testreszabása lapon adja meg saját és – ha van – cége vagy szervezete nevét.
  14. A Termékkulcs lapon írja be a Windows XP 25 karakteres termékkulcsát.
  15. A Számítógépnév és a rendszergazda jelszava lapon nevezze el a számítógépet (ha a hálózati rendszergazda megadott számítógépnevet, használja azt). Írjon be egy jelszót a számítógép Rendszergazda fiókja számára. Beírását követően erősítse meg a jelszót.

    Fontos:  Ne felejtse el a rendszergazdai jelszót. Szüksége lesz rá, ha a jövőben módosítani szeretné a rendszert.

  16. A Dátum- és időbeállítások lapon szükség szerint módosítsa a beállításokat.
  17. A Hálózati beállítások lapon (amennyiben megjelenik) válassza a Tipikus beállítások lehetőséget (hacsak nem óhajtja kézzel beállítani a hálózati összetevőket).
  18. A Munkacsoport vagy tartomány lapon kattintson a Tovább gombra. Ha a számítógépet tartományhoz szeretné adni, válassza a második lehetőséget, és adja meg a tartomány nevét. (Ebben az esetben a telepítő egy felhasználónevet és egy jelszót kér.)

    Megjegyzés: Tartományhoz való csatlakozás csak Windows XP Professional rendszerben lehetséges, Windows XP Home Edition rendszerben nem.

  19. Ezt követően, mialatt a telepítő fájlokat másol a számítógépre és néhány más feladatot elvégez, a Windows XP SP2 új szolgáltatásait ismertető képernyők jelennek meg.
  20. Végezetül a számítógép újraindul. Ismét hagyja figyelmen kívül a billentyű lenyomását kérő üzenetet. A telepítés végeztével vegye ki a CD-t a CD-ROM-meghajtóból.

A telepítés befejezése után ne feledkezzen meg a vírusvédelmi szoftver engedélyezéséről.

Fájlok és beállítások átvitele másik számítógépről

Előfordult már, hogy fájljait és beállításait egyszerűen át szerette volna vinni a régi számítógépről az újra? A Windows XP operációs rendszerben lévő Fájlok és beállítások átvitele varázsló segítséget nyújt ehhez a feladathoz. A varázsló csökkenti az új számítógépre való frissítés vesződségeit.

A varázsló használata:

Teendők az új számítógépen:

  1. A Start menüben kattintson a Fájlok és beállítások átvitele varázsló parancsra.
  2. A varázsló üdvözlőlapján kattintson a Tovább gombra.
  3. A Melyik ez a számítógép? lapon jelölje be az Új számítógép választógombot.
  4. A Rendelkezik Windows XP CD-vel? lapon jelölje be A Windows XP CD-ről használom a varázslót jelölőnégyzetet, kivéve ha nincs Windows XP CD-je. Ebben az esetben egy varázslólemezt kell létrehoznia, hogy a varázsló a régi számítógépen is futtatható legyen. Válassza az első lehetőséget, és a lemez létrehozásához kövesse az utasításokat.
  5. A következő lépéseket a régi számítógépen kell elvégezni (pontosabban azon a számítógépen, amelyről a fájlokat és a beállításokat át szeretné vinni).

Teendők a régi számítógépen:

  1. Ha nem rendelkezik Windows XP CD-vel, helyezze be a létrehozott varázslólemezt a hajlékonylemez-meghajtóba. Kattintson a Start menü Futtatás parancsára, majd a Tallózás gombra. Keresse meg a hajlékonylemez-meghajtót, és kattintson duplán a MigWiz.exe fájlra. A Futtatás párbeszédpanelen kattintson az OK gombra.

    Ha rendelkezik Windows XP CD-vel, helyezze be annak a számítógépnek a CD-ROM-meghajtójába, amelyről a fájlokat és a beállításokat át szeretné vinni, és várja meg az indítási menü megjelenését. Ha a menü nem jelenik meg automatikusan, kattintson a Start gombra, a Futtatás parancsra, majd a Tallózás gombra. Keresse meg a CD-ROM-meghajtót, és kattintson duplán a Setup.exe fájlra. A Futtatás párbeszédpanelen kattintson az OK gombra. Válassza az Egyéb feladatok végrehajtása lehetőséget, majd kattintson a Fájlok és beállítások átvitele elemre.

  2. A Fájlok és beállítások átvitele varázsló üdvözlőlapján kattintson a Tovább gombra.
  3. A Melyik ez a számítógép? lapon jelölje be a Régi számítógép választógombot.
  4. A Válassza ki az átvitel módját lapon válasszon egy olyan módszert, amely mindkét számítógépen működik. A fájlokat és beállításokat például elhelyezheti olyan hálózati meghajtón, amelyhez mindkét számítógép rendelkezik hozzáféréssel, vagy használhat cserélhető adathordozót. Bármilyen módszert válasszon is, azt mindkét számítógépnek támogatnia kell.
  5. A Mely elemeket kívánja átvinni? lapon három lehetőség közül választhat. A választott átviteli módtól függően egyik lehetőség célravezetőbb lehet, mint a másik. Ha például nem csak néhány fájlt és beállítást szeretne átvinni, ne a hajlékonylemez használatát válassza (hiszen a hajlékonylemez a legkisebb kapacitású eszköz). Ha később úgy dönt, hogy módosítja az átviteli módszert, bármikor a Vissza gombra kattinthat.

    A lapon egy jelölőnégyzet bejelölésével listából kiválaszthatja az átvinni kívánt fájlokat és beállításokat. Ezt a lehetőséget haladó felhasználóknak ajánljuk.

  6. E ponton egy üzenet jelenhet meg, amely a folytatás előtt új programok telepítését javasolja az új számítógépre. Ez a lépés nem kötelező, de előfordulhat, hogy kihagyása esetén a programok nem működnek megfelelően.
  7. A varázsló összegyűjti a kiválasztott fájlokat és beállításokat, majd előkészíti őket az új számítógépre történő átvitelhez. Amikor a program kéri, helyezzen be egy lemezt vagy cserélhető adathordozót (ha e módszerek valamelyikét választotta).
  8. Az adatgyűjtési lépés befejezése lapon kattintson a Befejezés gombra. Az ezt követő lépéseket az új számítógépen kell elvégezni a létrehozott lemez használatával.

Teendők az új számítógépen:

  1. A Start menüben kattintson a Fájlok és beállítások átvitele varázsló parancsra.
  2. A varázsló üdvözlőlapján kattintson a Tovább gombra.
  3. A Melyik ez a számítógép? lapon jelölje be az Új számítógép választógombot.
  4. Ha a fájlokat és a beállításokat hajlékonylemezre vagy CD-re mentette, helyezze be az adathordozót. A Hol vannak a fájlok és beállítások? lapon adja meg, hogy a varázsló hol találhatja meg a fájlokat és beállításokat, amelyeket aztán az új számítógépre ment.
  5. A varázsló befejezése lapon olvassa el az átvitel állapotáról tájékoztató üzenetet, majd kattintson a Befejezés gombra.
  6. Üzenet jelenhet meg azzal, hogy az új beállítások érvénybe lépéséhez ki kell jelentkeznie a számítógépből. Jelentkezzen ki, majd jelentkezzen be ismét. A számítógép újraindítására nincs szükség.

Ezzel a fájlok és beállítások átvitele befejeződött, és azok megjelennek az új számítógépen.

A merevlemez particionálása és formázása

Ha a merevlemez nincs partíciókra osztva, létre kell hozni egy partíciót, és formázni kell azt. Másrészről érdemes a merevlemezt újraparticionálni, ha több kisebb partíciót össze szeretne vonni, vagy ha több kisebb partíciót szeretne létrehozni többes indítású számítógép kialakításához.

Ha a merevlemezt particionálni vagy formázni szeretné, ajánlatos a Windows XP telepítőprogramjába épített lemezparticionáló és -formázó eszközöket használni. Ezekkel az eszközökkel meglévő partíciókat törölhet, és egy vagy több új partíciót hozhat létre.

FONTOS: Ha az alábbi lépéseket olyan merevlemezen hajtja végre, amely nem üres, a rajta lévő összes adat törlődik.

A Windows XP telepítőprogramjába épített lemezparticionáló és -formázó eszközök használata:

  1. Helyezze a Windows XP CD-t a CD- vagy a DVD-meghajtóba (vagy helyezze be a Windows XP első telepítési indítólemezét a hajlékonylemez-meghajtóba), majd indítsa újra a számítógépet.
  2. Megjegyzés: Ha a számítógépet a Windows XP CD-ről (vagy a telepítési indítólemezről) szeretné indítani, be kell állítani a CD-ről vagy DVD-ről (illetve hajlékonylemezről) történő indítást. Bizonyos esetekben ehhez módosítani kell a számítógép BIOS programját. Ha erről a műveletről többet szeretne tudni, olvassa el „A számítógép beállítása CD-ről történő rendszerindításhoz” című részt.

  3. Ha a számítógépet a Windows XP CD-ről indítja, az erre vonatkozó üzenet megjelenésekor nyomjon le egy billentyűt. Ha a számítógépet a Windows XP telepítési indítólemezeiről indítja el, helyezze be az egyes lemezeket a meghajtóba, amikor a telepítő kéri, majd a folytatáshoz nyomja le az ENTER billentyűt.
  4. Az Üdvözli a telepítő lap megjelenésekor a folytatáshoz nyomja le az ENTER billentyűt.
  5. A Licencszerződés lapon olvassa el a szerződést, majd elfogadásához vagy elutasításához kövesse az utasításokat.
  6. Ha a telepítő egy korábban telepített Windows XP példányt észlel, javasolja annak kijavítását. Az ESC billentyűt lenyomva mellőzze a javítást.
  7. A program felsorolja az összes fizikai merevlemezen lévő partíciókat és particionálatlan területeket. A nyílbillentyűkkel jelölje ki azt a partíciót vagy particionálatlan területet, amelyen új partíciót szeretne létrehozni, majd a D billentyű lenyomásával törölje a partíciót, vagy a C billentyű lenyomásával hozzon létre új partíciót a particionálatlan területen.

    Ha a D billentyű lenyomásával töröl egy meglévő partíciót, az L (rendszerpartíció esetén az ENTER és az L) billentyű lenyomásával erősítse meg szándékát. Ezt a műveletet minden olyan partíció esetében ismételje meg, amelyet új partíció létrehozásához fel szeretne használni. Az összes kívánt partíció törlése után jelölje ki a kialakult particionálatlan területet, majd a C billentyű lenyomásával hozzon létre új partíciót.

    Megjegyzés: Ha olyan területen szeretne új partíciót létrehozni, amelyen egy vagy több partíció már létezik, először törölnie kell a régi partíciót vagy partíciókat, csak ezután hozhat létre újat.

  8. Adja meg (megabájtban) az új partíció méretét, és nyomja le az ENTER billentyűt; ha a méret megadása nélkül nyomja le az ENTER billentyűt, a telepítő a rendelkezésre álló területen a maximális méretű partíciót hozza létre.
  9. További partíciók létrehozásához ismételje meg a 6. és a 7. lépést.
  10. A Windows XP telepítéséhez a nyílbillentyűk használatával jelölje ki azt a partíciót, amelyre az operációs rendszert telepíteni szeretné, majd nyomja le az ENTER billentyűt. Ha nem óhajtja a partíciót formázni és a Windows XP rendszert telepíteni, az F3 billentyű háromszori lenyomásával kiléphet a telepítőből; ebben az esetben az alábbi lépések elvégzésére nincs mód, és a partíció formázására más programot kell használnia.
  11. Jelölje ki a partícióra alkalmazni kívánt formázási beállítást, majd nyomja le az ENTER billentyűt. Az alábbi lehetőségek közül választhat:

    A legtöbb konfiguráción az NTFS a legjobb megoldás, mert biztonságos és rugalmas. Ha azonban több operációs rendszert szeretne telepíteni, és a meghajtón régebbi operációs rendszerekből (például Windows 95, Windows 98 vagy Windows Millennium Edition rendszerből) szeretne adatokhoz hozzáférni, válassza a FAT rendszerű formázást.

    Kötetformázáskor a program törli a köteten lévő fájlokat, és ellenőrzi, hogy van-e rajta hibás szektor. A kötetformázásra fordított idő jelentős hányadát a lemez ilyen jellegű ellenőrzése teszi ki. Ha a „gyors” formázási lehetőséget választja, a program törli a fájlokat a partícióról, de a lemezt nem ellenőrzi hibás szektorok szempontjából. Csak akkor célszerű ezzel a lehetőséggel élni, ha korábban formázta a lemezt, és biztos abban, hogy az hibátlan.

    Megjegyzés: A Windows XP telepítése folyamán az aktuális fájlrendszer épen hagyására vonatkozó lehetőség nem használható, ha új partíciót jelölt ki. A legfeljebb 2 gigabájt (GB) méretű partíciók esetében a telepítő a FAT (más néven a FAT16) fájlrendszert alkalmazza. A 2 GB-nál nagyobb, de 32 GB-nál kisebb partíciókat FAT32 fájlrendszerűre formázza. A 32 GB-nál nagyobb partíciókra a telepítő NTFS fájlrendszert alkalmaz.

    Megjegyzés: Ha a régi rendszerpartíciót törölte, és újat hozott létre, de a Windows XP operációs rendszert másik partícióra telepíti, a telepítő ezen a ponton kéri, hogy adja meg a rendszerpartíció és a rendszerindító partíció fájlrendszerét.

  12. Miután a telepítő formázta a partíciót, a folytatáshoz kövesse a képernyőn megjelenő utasításokat. A telepítő futtatása után a Windows XP Lemezkezelés segédprogramjával további partíciókat hozhat létre és formázhat.

Egyéb telepítéssel kapcsolatos feladatok végrehajtása

A Windows telepítése a parancssorból

Ha a számítógép nem alkalmas a rendszer CD-ről való betöltésére, a Windows XP telepítési hajlékonylemezei segítségével indíthatja el a telepítőt. A telepítés folyamán a telepítő kérni fogja a Windows XP CD behelyezését. További tudnivalókat az „Indítólemezek létrehozása” című részben találhat.

Másrészről a Windows 98 vagy a Windows Millennium Edition rendszerindító lemeze használatával is elindíthatja a számítógépet, majd a Windows XP CD i386 mappájában lévő Winnt.exe fájl futtatásával folytathatja a telepítést.

  1. A Smartdrv.exe eszköz felgyorsítja a fájlok CD-ről merevlemezre történő másolását. Használatához ellenőrizze, hogy a Smartdrv.exe fájl jelen van-e a rendszerindító lemezen.

    Ha nincs, a fájlok másolása lényegesen hosszabb időt vesz majd igénybe, de ugyanúgy sikeres lehet. Ellenőrizze, hogy a rendszerindító lemezen lévő alábbi fájlokban megtalálhatók-e az alábbi bejegyzések; ha nem, vegye fel azokat a megfelelő fájlba:

    Autoexec.bat fájl:

    smartdrv.exe

    Config.sys fájl:

    device=himem.sys

    Megjegyzés: A Config.sys és az Autoexec.bat fájl módosításához olvassa el a Microsoft Tudásbázis 232558-as számú cikkét. (Előfordulhat, hogy a hivatkozás részben vagy teljes egészében angol nyelvű tartalomra mutat.)

  2. Helyezze be a rendszerindító lemezt a számítógép hajlékonylemez-meghajtójába, majd indítsa újra a számítógépet.
  3. Amikor megjelenik a DOS parancssor (C:>), írja be az alábbi sorokat, és az egyes sorok után nyomja le az ENTER billentyűt. A meghajtóbetűjelet (D) helyettesítse a CD-ROM-meghajtó betűjelével, ha az különbözik attól.

    D:

    cd \i386

    winnt

    A telepítő elindulása után kövesse a képernyőn megjelenő utasításokat.

Az alapértelmezett operációs rendszer beállítása (több telepített rendszer esetén)

Ha több operációs rendszer van a számítógépre telepítve, megadhatja az alapértelmezettként használni kívánt rendszert:

  1. A Windows XP rendszerben kattintson jobb gombbal a Sajátgép ikonra, majd a Tulajdonságok parancsra.
  2. A Speciális lap Indítás és helyreállítás csoportjában kattintson a Beállítások gombra.
  3. A Rendszerindítás csoport Alapértelmezett operációs rendszer listájában jelölje ki azt az operációs rendszert, amelyet a számítógép indításakor be szeretne tölteni.
  4. Jelölje be A választható operációs rendszerek megjelenítése jelölőnégyzetet, majd adja meg, hogy az alapértelmezett operációs rendszer indulása előtt a rendszerek listája hány másodpercig maradjon a képernyőn.

Figyelem: A számítógépre telepített rendszerek számát és sorrendjét a rendszertöltő fájl (Boot.ini) vezérli. Ha a fájlt kézzel szeretné szerkeszteni, az Indítás és helyreállítás lapon kattintson a Szerkesztés gombra. A rendszertöltő fájl módosításakor járjon el körültekintően. A fájl helytelen módosítása használhatatlanná teheti a számítógépet. További információkért olvassa el a Microsoft Tudásbázis 289022-es számú cikkét. (Előfordulhat, hogy a hivatkozás részben vagy teljes egészében angol nyelvű tartalomra mutat.)

A Windows XP eltávolítása

Ha a Windows XP rendszert valamilyen okból el szeretné távolítani, és vissza szeretne térni arra a rendszerre, amelyről frissített, kövesse az alábbi utasításokat.

Megjegyzés: Ha a frissítés helyett új telepítést hajtott végre, a Windows XP nem távolítható el. Ebben az esetben a régi operációs rendszert nulláról kell újratelepíteni.

Fontos megjegyzések:

A Windows XP eltávolítása:

  1. Indítsa újra a számítógépet csökkentett módban. Ehhez újraindításkor nyomja le az F8 billentyűt, amikor a Windows betöltése elkezdődik.
  2. Jelentkezzen be a Rendszergazda fiók használatával.
  3. Kattintson a Start gombra, majd a Vezérlőpult parancsra, és kattintson duplán a Programok telepítés és törlése ikonra.
  4. A telepített programok listájában kattintson duplán a Windows XP eltávolítása elemre.

    Fontos: Ha a Windows XP eltávolítása elem nem jelenik meg a listában, a régi operációs rendszert kézzel kell újratelepíteni. Ebben az esetben a folytatás előtt feltétlenül készítsen biztonsági másolatot a fontos adatokról.

    Ha Windows 98 vagy Windows Millennium Edition operációs rendszerről frissített Windows XP rendszerre, a Windows XP eltávolítása esetleg kézi úton is megoldható, ha a Visszavonás mappa elérhető. További információkért olvassa el a Microsoft Tudásbázis 312569-es számú cikkét. (Előfordulhat, hogy a hivatkozás részben vagy teljes egészében angol nyelvű tartalomra mutat.)

  5. A „Biztosan eltávolítja a Windows XP-t, és visszaállítja az előző operációs rendszert?” üzenet megjelenésekor az Igen gombra kattintva megkezdheti a Windows XP eltávolítását.
  6. A Windows XP eltávolítását követően a számítógép a korábban telepített operációs rendszerrel újraindul.

A Windows XP eltávolítása az egyik számítógépről és telepítése másik számítógépre

A Windows XP eltávolításához kövesse a fenti utasításokat. Ezután a Windows XP CD segítségével telepítse a Windows XP rendszert az új számítógépre.

Ha többet szeretne tudni erről a témakörről, a Microsoft Tudásbázis 303661-es számú cikkében olvassa el a Windows XP másik számítógépre való áthelyezésekor fellépő aktiválási hibákról szóló részt. (Előfordulhat, hogy a hivatkozás részben vagy teljes egészében angol nyelvű tartalomra mutat.)

Az aktiválási problémák kezelése

Ha felszólítást kap a Windows XP példány aktiválására, halassza el a műveletet addig, amíg a számítógép alapvető hardvereszközeinek tervezett frissítését vagy cseréjét és a megfelelő illesztőprogramok telepítését el nem végzi. Ellenkező esetben a módosítások végrehajtása után esetleg meg kell ismételnie az aktiválást. Alapvető hardvereszközök és illesztőprogramok az egyes eszközök (videokártyák, hálózati adapterek – a modemen kívül –, SCSI-eszközök, merevlemezek, CD-ROM- vagy DVD-meghajtók, rendszermemória) első példánya. Az USB típusú vagy más leválasztható eszközöket (fényképezőgépeket, nyomtatókat) nem érinti az aktiválás.

Ha a Windows XP operációs rendszert az egyik számítógépről („A” számítógép) eltávolítja, és egy másik számítógépre („B” számítógép) telepíti, akkor az alábbi események állhatnak elő:

Ha többet szeretne tudni az aktiválási problémák elhárításáról, olvassa el a Microsoft Tudásbázis 293764-es, 312295-ös, 314935-ös és 318702-es számú cikkét. (Előfordulhat, hogy a hivatkozás részben vagy teljes egészében angol nyelvű tartalomra mutat.)

A telepítéssel kapcsolatban felmerülő hibák elhárítása

A telepítés során problémákba ütközött? Sajnos ez előfordulhat időnként. Néhány probléma az alábbi információk alapján megoldható.

Fontos: Ha a számítógépre vírusvédelmi szoftver van telepítve, tiltsa le azt, mert a telepítés során hibát okozhat. A Windows XP telepítése után feltétlenül engedélyezze újra a vírusvédelmi szoftvert.

Ha a Windows 98, Windows 98 Second Edition vagy Windows Millennium Edition operációs rendszerről Windows XP rendszerre történő frissítés során hibák lépnek fel, kijavításukhoz próbálkozzon az alábbi hibaelhárítási javaslatokkal.

Általános hibaelhárítási tippek

Ha a telepítő futtatása során hiba történik, lépjen ki a telepítőből, és futtassa a frissítési tanácsadót a Windows XP CD-ről. A program futtatása:

  1. Helyezze a Windows XP CD-t a CD-ROM-meghajtóba.
  2. Az Üdvözöljük menü megjelenésekor válassza a Rendszerkompatibilitás vizsgálata lehetőséget.
  3. Kattintson A rendszer automatikus vizsgálata elemre.

A frissítési tanácsadó ellenőrzi, hogy van-e olyan hardvereszköz vagy szoftver a számítógépben, amely nem kompatibilis a telepítendő rendszerrel, ez ugyanis gyakran okoz telepítési hibát. Távolítsa el a nem kompatibilis hardvereszközt vagy szoftvert, és futtassa újra a telepítőt.

Ha a frissítési tanácsadó nem találja meg a probléma okát, tiszta rendszerbetöltéssel indítsa újra a számítógépet, és futtassa újra a telepítőt. A tiszta rendszerbetöltéssel egyszerűen eltávolíthatja a telepítési hibákat okozó tényezőket.

Hibaelhárítás tiszta rendszerbetöltéssel Windows Millennium Edition operációs rendszerben:

  1. A Start menüben kattintson a Futtatás parancsra, a Megnyitás mezőbe írja be az msconfig karaktereket, majd kattintson az OK gombra.
  2. Az Általános lapon jelölje be a Szelektív indítás választógombot.
  3. A Szelektív indítás csoportban törölje a jelet az összes jelölőnégyzetből.
  4. Az Indítás lapon jelölje be a *StateMgr jelölőnégyzetet (csak Windows Millennium Edition rendszerben), majd kattintson az OK gombra.
  5. Amikor a rendszer a számítógép újraindítását kéri, kattintson az Igen gombra.
  6. A számítógép újraindulása után a Start menüben kattintson a Futtatás parancsra, a Megnyitás mezőbe írja be az msconfig karaktereket, majd kattintson az OK gombra.

    Fontos: Ügyeljen arra, hogy az Általános lap Szelektív indítás csoportjában lévő jelölőnégyzetek ne legyenek bejelölve. Ha egyik jelölőnégyzet sincs bejelölve, folytassa az eljárást a következő lépéssel. Ha a panellapon letiltott vagy szürkén megjelenő jelölőnégyzet található, a számítógép nem tiszta rendszerbetöltéssel indult; ebben az esetben a számítógép gyártójától tudakolja meg, hogy milyen program lehet hatással az Msconfig futtatására.

  7. Ha meggyőződött arról, hogy a számítógép tiszta rendszerbetöltéssel indult, próbálkozzon újra a Windows XP telepítőjének futtatásával.

További információkért olvassa el a Microsoft Tudásbázis 267288-as számú cikkét. (Előfordulhat, hogy a hivatkozás részben vagy teljes egészében angol nyelvű tartalomra mutat.)

Visszatérés a szokásos rendszerbetöltéses indításra

  1. A Start menüben kattintson a Futtatás parancsra, a Megnyitás mezőbe írja be az msconfig karaktereket, majd kattintson az OK gombra.
  2. Az Általános lapon jelölje be a Szokásos indítás választógombot, majd kattintson az OK gombra.
  3. Amikor a rendszer a számítógép újraindítását kéri, kattintson az Igen gombra.

Hibaelhárítás tiszta rendszerbetöltéssel Windows 98 operációs rendszerben:

A Windows 98 rendszerben tiszta rendszerbetöltéssel végzett hibaelhárítással kapcsolatban olvassa el a Microsoft Tudásbázis 192926-os számú cikkét. (Előfordulhat, hogy a hivatkozás részben vagy teljes egészében angol nyelvű tartalomra mutat.)

Fájlmásolási hiba a telepítés során

Tételezzük fel, hogy a fájlok másolása közben a telepítő leáll, és egy hibaüzenet jelenik meg az alábbihoz hasonló tartalommal:

Hiba történt a fájl <fájlnév> másolása közben. A művelet ismétléséhez kattintson az Ismét, a megszakításhoz a Mégse gombra.

E hiba néhány lehetséges oka és megoldása:

Megjegyzés: Ha a telepítés során hibákat észlel, a Windows Memory Diagnostic eszköz segítségével ellenőrizheti a számítógép RAM memóriáját. Az eszközzel megállapíthatja, hogy a telepítési problémákat hibás hardver okozza-e, például a RAM vagy az alaplap memóriarendszere. Az eszköz használatához kövesse a Windows Memory Diagnostic (http://oca.microsoft.com/en/windiag.asp) webhelyen található utasításokat. (Előfordulhat, hogy a hivatkozás részben vagy teljes egészében angol nyelvű tartalomra mutat.)

Ha többet szeretne tudni néhány olyan, inkább technikai jellegű problémáról, amely telepítési hibához vezethet, olvassa el a Microsoft Tudásbázis 310064-es számú cikkét, amelynek címe „A Windows XP telepítési hibáinak elhárítása”. (Előfordulhat, hogy a hivatkozás részben vagy teljes egészében angol nyelvű tartalomra mutat.)

Ha a fenti hibaforrások kiküszöbölése után a hibaüzenet továbbra is megjelenik, másolja az i386 mappát a CD-ről a helyi merevlemezre, és próbálkozzon a telepítő merevlemezről történő futtatásával. Az eljárás végrehajtása:

  1. A Smartdrv.exe eszköz felgyorsítja a fájlok CD-ről merevlemezre történő másolását. Használatához ellenőrizze, hogy a Smartdrv.exe fájl jelen van-e a rendszerindító lemezen.

    Ha nincs, a fájlok másolása lényegesen hosszabb időt vesz majd igénybe, de ugyanúgy sikeres lehet. Ellenőrizze, hogy a rendszerindító lemezen lévő alábbi fájlokban megtalálhatók-e az alábbi bejegyzések; ha nem, vegye fel azokat a megfelelő fájlba:

    Autoexec.bat fájl:

    smartdrv.exe

    Config.sys fájl:

    device=himem.sys

    Megjegyzés: A Config.sys és az Autoexec.bat fájl módosításához olvassa el a Microsoft Tudásbázis 232558-as számú cikkét. (Előfordulhat, hogy a hivatkozás részben vagy teljes egészében angol nyelvű tartalomra mutat.)

  2. Helyezze be a rendszerindító lemezt a számítógép hajlékonylemez-meghajtójába, majd indítsa újra a számítógépet.
  3. Amikor megjelenik a DOS parancssor (C:>), írja be az alábbi sorokat, és az egyes sorok után nyomja le az ENTER billentyűt. A meghajtóbetűjelet (D) helyettesítse a CD-ROM-meghajtó betűjelével, ha az különbözik attól.
  4. D:

    cd \i386

    winnt

    A telepítő elindulása után kövesse a képernyőn megjelenő utasításokat.

Megjegyzés: A Windows Millennium Edition kezdeti indítási menüjében nincs lehetőség arra, hogy a rendszerbetöltés a parancssor megjelenéséig történjen. A rendszerbetöltést azonban elvégezheti rendszerindító lemez használatával, majd ezt követően a C: karakterek beírásával és az ENTER billentyű lenyomásával hozzáférhet a merevlemezhez, feltéve hogy a rendszerindító lemez és a merevlemez fájlrendszere azonos.

A számítógép leáll vagy működése megszakad, és fekete képernyő jelenik meg

A Windows XP rendszerre történő frissítés során megtörténhet, hogy a számítógép működése megszakad (leáll), és fekete képernyő jelenik meg. Ezt a hibát általában olyan hardver vagy szoftver okozza, amely nem kompatibilis a Windows XP rendszerrel.

Megjegyzés: A telepítő indítása előtt célszerű egybevetni a számítógép hardvereszközeit a hardverkompatibilitási listával (HCL). Az egyes eszközökről (például a nyomtatóról, a képolvasóról és így tovább) a gyártó webhelyén vagy a Windows Catalog webhelyen is tájékozódhat:

A hardverkompatibilitási lista szöveges verziója (minden operációs rendszerhez)
(https://winqual.microsoft.com/download/default.asp)

A hardverkompatibilitási lista szöveges verziója (csak Windows XP operációs rendszerhez)
(https://winqual.microsoft.com/download/display.asp?FileName=hcl/WinXPHCLx86.txt)

Windows Catalog webhely
(http://www.microsoft.com/windows/catalog/)

A fenti webhelyekhez a Windows Hardware and Driver Central (http://www.microsoft.com/whdc/hcl/default.mspx) webhelyről is eljuthat. (Előfordulhat, hogy a hivatkozás részben vagy teljes egészében angol nyelvű tartalomra mutat.)

Ha a telepítés során a számítógép működése megszakad, és fekete képernyő jelenik meg, végezze el az alábbi lépéseket:

  1. A fekete képernyő megjelenése után várjon 10 percet, és győződjön meg arról, hogy a telepítési folyamat valóban leállt. A merevlemez LED-jére pillantva ellenőrizze, hogy van-e lemeztevékenység. Előfordulhat, hogy a telepítő önállóan megoldja a problémát.
  2. Indítsa újra a számítógépet, és figyelje meg, hogy a telepítés ugyanazon a ponton áll-e le, mint korábban. Esetenként megtörténhet, hogy a telepítő előrébb halad a folyamatban, mint előzőleg. Ha ezt tapasztalja, többször indítsa újra a számítógépet, hogy a telepítő befejezhesse a telepítést.
  3. Ha az 1. és a 2. lépés nem jár sikerrel, állítsa vissza a Windows 98 vagy a Windows Millennium Edition rendszert, indítsa újra a számítógépet, és válassza A Windows XP telepítésének megszakítása lehetőséget. Ha a Windows XP telepítésének megszakítása nem adható meg, olvassa el az 5. lépést.
  4. A Windows 98 vagy Windows Millennium Edition visszaállítása után távolítsa el az összes vírusvédelmi programot, az összes rendszerbetöltés-kezelőt (például a GoBack programot), majd tiszta rendszerbetöltéssel indítsa újra a számítógépet.
  5. Ha a frissítés ismét kudarcot vall, lehetséges, hogy valamelyik hardver nem kompatibilis a Windows XP rendszerrel. Próbálkozzon az ACPI szolgáltatás letiltásával. Ehhez a számítógép újraindulásakor várja meg a SCSI-illesztőprogramok telepítését (az F6 billentyű lenyomására) felajánló üzenetet. Nyomja le az F7 (ne az F6) billentyűt.
  6. Ha a telepítő ezt követően is leáll, próbálkozzon a kevésbé fontos hardvereszközök letiltásával. Távolítsa el az USB-eszközöket, távolítsa el vagy tiltsa le a hálózati adaptereket, hangkártyákat és más soros bővítőkártyákat, majd indítsa újra a telepítőt.
  7. Ha a hibaüzenet továbbra is jelentkezik, lehetséges, hogy frissíteni kell az alaplap BIOS programját. A BIOS frissítésével kapcsolatban keresse fel a számítógép vagy az alaplap gyártójának webhelyét.

    Figyelem: A BIOS frissítését kizárólag haladó számítógép-felhasználóknak javasoljuk. A BIOS helytelen módosítása használhatatlanná teheti a számítógépet.

  8. Ha a BIOS frissítése nem oldja meg a problémát, vagy ha nem sikerül frissített BIOS-verziót beszerezni a számítógéphez, a Windows XP telepítését érdemes a szokásos számítógépes hardverabsztrakciós réteggel telepíteni. Ehhez nyomja le az F7 (ne az F6) billentyűt, amikor a telepítő első alkalommal újraindítja a számítógépet, és a rendszer az F6 billentyű lenyomását kéri. Ha többet szeretne tudni arról, hogy miként kényszeríthető a szokásos számítógépes hardverabsztrakciós réteg, olvassa el a Microsoft Tudásbázis 299340-es számú cikkét, amelynek címe „Hogyan kényszeríthető a hardverabsztrakciós réteg a Windows XP telepítése során”. (Előfordulhat, hogy a hivatkozás részben vagy teljes egészében angol nyelvű tartalomra mutat.)

A telepítés során hibaüzenet vagy leállást jelző üzenet jelenik meg

Ha az alábbi hibaüzenetek valamelyike megjelenik, olvassa el a Microsoft Tudásbázis megfelelő cikkét. (Előfordulhat, hogy a hivatkozás részben vagy teljes egészében angol nyelvű tartalomra mutat.)

311562: „768 kódszámú nem várt hiba történt az 5118@ind:Xp\Client\Boot\Setup\Setup.c sorban” hibaüzenet jelenik meg a Windows XP telepítése során

311564: 0x0000000A Irql_Not_Less_or_Equal leállási hibaüzenet jelenik meg a Windows XP frissítése során

311442: A következő hibaüzenet jelenik meg: „A telepítés nem folytatható.” Forduljon a Microsoft Technikai tanácsadásához (Hiba: 3E6h)

Egyéb hibák elhárítása:

Megjegyzés: Ha a telepítés során hibákat észlel, a Windows Memory Diagnostic eszköz segítségével ellenőrizheti a számítógép RAM memóriáját. Az eszközzel megállapíthatja, hogy a telepítési problémákat hibás hardver okozza-e, például a RAM vagy az alaplap memóriarendszere. Az eszköz használatához kövesse a Windows Memory Diagnostic (http://oca.microsoft.com/en/windiag.asp) webhelyen található utasításokat. (Előfordulhat, hogy a hivatkozás részben vagy teljes egészében angol nyelvű tartalomra mutat.)

Probléma Megoldás
A Windows XP rendszerre történő frissítést követően egy eszköz vagy program nem működik. Először próbálkozzon a program vagy az eszköz újratelepítésével. Ha ez nem oldja meg a problémát, tudakolja meg a gyártótól, hogy létezik-e az adott szoftvernek vagy eszköznek újabb, a Windows XP operációs rendszerrel működő verziója. Ha régebbi programról van szó, a Windows Súgó és támogatás segédprogramjában keressen rá a „kompatibilitás” szóra, és olvassa el a Programkompatibilitási varázsló futtatásával kapcsolatos utasításokat.
Fájlok hiányos másolására utaló hibaüzenet jelenik meg Olvassa el a Microsoft Tudásbázis 310064-es számú cikkének a fájlmásolási hibák elhárítására vonatkozó részét. (Előfordulhat, hogy a hivatkozás részben vagy teljes egészében angol nyelvű tartalomra mutat.)
A következő hibaüzenet jelenik meg: „Hiányzik az NTLDR” Ha a telepítési folyamat kezdetén a fájlok frissítését választotta, ez a hiba automatikusan megoldódik. Olvassa el a Microsoft Tudásbázis 322069-es számú cikkét. A hiba elhárításához a Microsoft Tudásbázis 314057-es számú cikke nyújt segítséget. (Előfordulhat, hogy a hivatkozás részben vagy teljes egészében angol nyelvű tartalomra mutat.)
A következő üzenet jelenik meg: „127-es kódszámú hiba vagy fffffdf0 kódszámú hiba történik a catroot2 mappában” Nevezze át a Windows\System\Catroot2 mappát, majd futtassa újra a telepítőt. Olvassa el a Microsoft Tudásbázis 307153-as számú cikkét. A probléma javítását a 1.3-as verziójú dinamikus frissítés tartalmazza. Futtassa újra a telepítőt, és amikor a rendszer kéri, töltse le a frissített telepítőfájlokat. (Előfordulhat, hogy a hivatkozás részben vagy teljes egészében angol nyelvű tartalomra mutat.)
A következő hibaüzenet jelenik meg: „A fájl nem található: ASMS” A hiba elhárításához olvassa el a Microsoft Tudásbázis 311755-ös számú cikkét. (Előfordulhat, hogy a hivatkozás részben vagy teljes egészében angol nyelvű tartalomra mutat.)
A telepítő működése a beállítások véglegesítési szakaszában megszakad. Ezt a hibát általában vírusvédelmi szoftver okozza. Állítsa le a telepítést, tiltsa le a vírusvédelmi szoftvert, és indítsa újra a telepítőt. (Ha a telepítési folyamat kezdetén a fájlok frissítését választotta, ez a hiba automatikusan megoldódik.)

Indítólemezek létrehozása

Az indítólemez olyan hajlékonylemez vagy hajlékonylemez-készlet, amely lehetővé teszi a számítógép Windows nélküli indítását. Használatára különösen bizonyos hibaelhárítási feladatok elvégzésekor és a Windows új telepítésekor lehet szükség.  

Egy letölthető program segítségével létrehozhatja a Windows XP telepítéséhez szükséges hat indítólemezt, amely tartalmazza a CD-ROM-meghajtóhoz való hozzáféréshez és a telepítés megkezdéséhez szükséges fájlokat. Ehhez olvassa el a Microsoft Tudásbázis „A Windows XP telepítő rendszerindító lemezeinek beszerzése (http://support.microsoft.com:80/support/kb/articles/q310/9/94.asp)” című cikkét.

Az indítólemezek létrehozása helyett a telepítés megkezdéséhez ajánlatos a számítógépet a Windows XP CD-ről indítani. Ha a számítógép még nincs megfelelően beállítva ehhez a művelethez (a legtöbb új számítógép be van állítva), további információkért olvassa el „A számítógép beállítása CD-ről történő rendszerindításhoz” című részt. Ha a számítógép nem támogatja a CD-ről történő rendszerbetöltést, töltse le az indítólemezek létrehozásában segítséget nyújtó programot. A letöltési helyeket a szakasz végén találhatja.

Telepítési indítólemezek létrehozása a telepítéshez

  1. A „telepítőlemezek” letöltésekor a letöltött anyag voltaképpen egy nagyméretű programfájlt tartalmaz. Amikor a fájlt futtatja, gyakorlatilag külön hajlékonylemezekre bontja ki a tartalmát. A következő üzenet jelenik meg:

    Ez a program a telepítési indítólemezeket hozza létre Microsoft Windows XP rendszerhez.

    A lemezek létrehozásához 6 darab üres, formázott, nagy kapacitású, lemezre lesz szükség.

    Adja meg, melyik hajlékonylemezre szeretné másolni a lemezképet.

  2. Írja be a hajlékonylemez-meghajtó betűjelét (ez általában az „A”). A meghajtóbetűjel megadása után a következő üzenet jelenik meg a parancssorban:

    Tegye be az egyik lemezt a következő meghajtóba: <meghajtóbetűjel>. Ez a lemez lesz a Windows XP telepítési indítólemez.

    Amikor elkészült, nyomjon meg egy billentyűt.

  3. A billentyű lenyomásakor a letöltött fájl megkezdi tartalmának kibontását és másolását. Amikor a program kéri, helyezzen egy üres hajlékonylemezt a meghajtóba, amíg mind a hat indítólemez el nem készül. Ha a folyamat megszakad, a lemezek létrehozásához ismét futtatnia kell a letöltött fájlt.
  4. Jelölje a lemezeket a program által megadott számmal. A telepítés folyamán a lemezeket helyes sorrendben kell használni.
  5. A hat lemez létrehozása után helyezze az elsőt a hajlékonylemez-meghajtóba, és indítsa újra a számítógépet. Ne feledje, a számítógépet úgy kell beállítani, hogy képes legyen a rendszer hajlékonylemezről való betöltésére. A legtöbb számítógépen ez automatikus, de egyes esetekben előfordulhat, hogy módosítani kell hozzá a számítógép BIOS-beállításait. Ha többet szeretne tudni a BIOS-beállítások módosításáról, olvassa el a „A számítógép beállítása CD-ről történő rendszerindításhoz” című részt.
  6. A számítógép újraindulását követően a telepítési folyamat elkezdődik. Amikor a telepítő kéri, helyezze be az egyes hajlékonylemezeket a meghajtóba. A telepítés befejező szakaszához a telepítő kérni fogja a Windows XP CD-t.

A számítógép beállítása CD-ről történő rendszerindításhoz

Egyes számítógépek automatikusan felajánlhatják a CD-ről történő rendszerindítást, ha a CD-ROM-meghajtóban rendszerindításra alkalmas CD-t észlelnek. Ebben az esetben ha a számítógépet rendszerindításra alkalmas CD-vel a CD-meghajtóban indítja el, megjelenik „A CD-ROM-ról való indításhoz nyomjon le egy gombot” üzenet. Ellenkező esetben a számítógépet a BIOS-beállítások módosításával állíthatja be úgy, hogy alkalmas legyen a CD-ről történő rendszerindításra. Az eljárás végrehajtása:

Egyes újabb hordozható számítógépeken a BIOS Windows alapú segédprogrammal konfigurálható. Ha a számítógépen nem állítható be a CD-ről történő rendszerindítás, olvassa el az „Egyéb telepítéssel kapcsolatos feladatok végrehajtása” című részt, amelyből megtudhatja, hogy miként indítható a telepítő a parancssorból.

Többes indítású számítógép kialakítása

A számítógépre több operációs rendszert is telepíthet, és megadhatja, hogy indításkor melyik rendszer töltődjön be. Az ilyen rendszert kettős vagy többes rendszerindítású konfigurációnak nevezzük. Ebben a részben elolvashatja, hogy a Windows XP hogyan telepíthető ilyen többes indítású számítógépekre az alábbi operációs rendszerek mellé:

Óvintézkedések

Mielőtt nekilátna többes indítású konfiguráció létrehozásához Windows XP és egy másik rendszer telepítésével, olvassa el az alábbi óvintézkedéseket:

A merevlemez particionálása és a fájlrendszerek megválasztása

A partíció a merevlemez egy logikai része. Általában minden partíciónak megvan a maga fájlrendszere. Ha többet szeretne tudni a partíciókról, olvassa el a Microsoft Tudásbázis 313348-as számú cikkét.

A merevlemez újraformázására és újraparticionálására az alábbi esetekben van szükség:

  1. Csak egy kötettel rendelkezik, de többes indítású rendszert szeretne létrehozni. Az egyes operációs rendszereket külön kötetre kell telepíteni, hogy azok megőrizzék saját fájljaikat és konfigurációs adataikat.
  2. A rendszerindító kötet nem a helyes fájlrendszerrel van formázva:
    1. Ha többes indítású rendszert szeretne létrehozni Windows 95, Windows 98 vagy Windows Millennium Edition rendszerrel egyrészről, Microsoft Windows XP rendszerrel másrészről, a rendszerindító kötetet FAT fájlrendszerűre kell formázni, mert a Windows 95, a Windows 98 és a Windows Millennium Edition nem támogatja az NTFS fájlrendszert.
    2. Windows 95 (4.00.950-es alverziószámú) rendszer telepítéséhez a rendszerindító kötetet FAT fájlrendszerűre kell formázni. Windows 95 (OSR2.1-es és újabb alverziók) esetében a rendszerindító kötet lehet FAT32 rendszerű, és Windows 2000, valamint Windows XP rendszerrel hozható létre többes indítású rendszer. További információkért olvassa el a Microsoft Tudásbázis 258662-es számú cikkét.
    3. Ha többes indítású rendszert szeretne létrehozni Windows 95 OSR2, Windows 98 vagy Windows Millennium Edition rendszerrel egyrészről, Windows 2000 vagy Windows XP rendszerrel másrészről, a rendszerindító kötetet FAT32 fájlrendszerűre lehet formázni.

Megjegyzés: Ha a Windows NT 4.0, Windows 2000 vagy Windows XP kötetet nem NTFS fájlrendszerűre formázza, az összes NTFS-specifikus szolgáltatás elvész, beleértve a Windows XP olyan szolgáltatásait is, mint a fájlrendszer-biztonság, a titkosító fájlrendszer (EFS) beállításai, a lemezkvóták és a távtároló. Másrészről azonban a Windows 95, a Windows 98 és a Windows Millennium Edition nem ismeri fel, és ismeretlenként azonosítja az NTFS-partíciót. Ennélfogva ha egy Windows 98 vagy Windows Millennium Edition partíciót FAT rendszerűre, egy Windows XP partíciót pedig NTFS rendszerűre formáz, az NTFS-partíción lévő fájlok nem lesznek hozzáférhetők és láthatók a Windows 98 vagy a Windows Millennium Edition rendszer futtatásakor.

Támogatott fájlrendszerek

Az alábbi táblázat a Microsoft operációs rendszerek által támogatott fájlrendszereket tartalmazza:

Operációs rendszer Támogatott fájlrendszerek
MS-DOS FAT
Windows 3.1 FAT
Windows NT FAT, NTFS
Windows 95 FAT
Windows 95 OSR2 FAT, FAT32
Windows 98 FAT, FAT32
Windows Millennium Edition FAT, FAT32
Windows 2000 FAT, FAT32, NTFS
Windows XP (Professional és Home Edition egyaránt) FAT, FAT32, NTFS

Többes indítású rendszer létrehozása Windows XP, illetve MS-DOS, Windows 95, Windows 98 vagy Windows Millennium Edition operációs rendszer telepítésével

Többes indítású konfigurációban a következő operációs rendszerek nem telepíthetők egymás mellé: Windows 95, Windows 98 és Windows Millennium Edition.

Működő párosítások:

Nem működő párosítások:

A Windows XP rendszert csak az MS-DOS, a Windows 95, a Windows 98 vagy a Windows Millennium Edition rendszert követően telepítse. Ezáltal megelőzheti, hogy ez utóbbi operációs rendszerek felülírják a Windows XP rendszertöltő szektorát és indítási fájljait.

Megjegyzés:  Ha az operációs rendszereket helytelen sorrendben telepíti, a Windows XP működéséhez futtatnia kell a helyreállítási konzolt vagy a Windows XP telepítőjét. További információkért olvassa el a Microsoft Tudásbázis 307654-es számú cikkét.

Többes indítású rendszer létrehozása Windows XP, illetve MS-DOS, Windows 95, Windows 98 vagy Windows Millennium Edition operációs rendszer telepítésével:

  1. Ellenőrizze, hogy rendelkezik-e külön kötettel a telepíteni kívánt összes operációs rendszer számára, és hogy mindegyik partíció vagy merevlemez a megfelelő fájlrendszerrel van-e formázva.
  2. Hajtsa végre az alábbi műveletek valamelyikét:
  3. Az egyes operációs rendszereket a szokásos eljárás követésével telepítse.

Többes indítású rendszer létrehozása Windows NT 4.0 és Windows XP operációs rendszer telepítésével

Windows NT 4.0 és Windows XP operációs rendszerrel működő kettős indítású konfiguráció használata hosszabb távon nem javasolt. A Windows NT 4.0 rendszerhez kibocsátott Service Pack 5 (SP5) szervizcsomagban lévő NTFS-frissítés csak a Windows XP kipróbálására és az e rendszerre való frissítés megkönnyítésére hivatott.

Többes indítású rendszer létrehozása Windows NT 4.0 és Windows XP operációs rendszer telepítésével:

  1. Ellenőrizze, hogy a merevlemez a megfelelő fájlrendszerrel (FAT32 vagy NTFS) van-e formázva.
  2. Telepítse a Windows NT 4.0 rendszert, majd töltse le a Windows NT Service Pack 5 szervizcsomagot a Microsoft webhelyről, és telepítse azt. Ezt követően külön kötetre telepítse a Windows XP rendszert.
  3. Az egyes operációs rendszereket a szokásos eljárás követésével telepítse.

Megjegyzés: Ha több operációs rendszer telepítését tervezi a Windows NT 4.0 és a Windows 2000 vagy a Windows XP valamilyen (kizárólagos) párosításával, feltétlenül telepítse a Windows NT 4.0 rendszerhez kibocsátott Service Pack 5-ös vagy újabb szervizcsomagot. A Windows NT 4.0 legújabb szervizcsomagja letölthető a következő webhelyről: Windows NT 4.0 Service Pack 6a (http://www.microsoft.com/ntserver/nts/downloads/recommended/SP6/allSP6.asp)..

A Windows XP automatikusan frissíti a számítógépen talált NTFS fájlrendszerű partíciókat a Windows 2000 és a Windows XP rendszerben lévő NTFS-verzióra. Ahhoz azonban, hogy a Windows NT 4.0 rendszer olvasni és írni tudja a Windows 2000 vagy a Windows XP rendszer NTFS-partícióján lévő fájlokat, Service Pack 5 szervizcsomagra van szükség.

Programok telepítése több operációs rendszerre

Ha több operációs rendszert használ, és bizonyos programokat vagy illesztőprogramokat mindkét operációs rendszeren használni szeretne, azokat az egyes rendszerekre külön telepítenie kell. Ha például a Microsoft Word alkalmazást a számítógépre telepített Windows 98 és Windows XP rendszeren egyaránt használni szeretné, kétszer kell telepítenie azt (először a Windows 98, majd a Windows XP rendszerre).

A programot különböző operációs rendszereken ugyanarra a helyre is telepítheti, feltéve ha a telepítési hely által használt fájlrendszert mindkét rendszer képes olvasni.

Megjegyzés: A Windows 95 vagy a Windows 98 első használatakor módosíthatja a hardverbeállításokat, ami a Windows XP indításakor konfigurációs problémákat okozhat.

Az alapértelmezett indítási operációs rendszer megadása

Ha a számítógépre több operációs rendszer van telepítve, megadhatja a számítógép indításakor használni kívánt alapértelmezett rendszert:

  1. Kattintson a Start menü Vezérlőpult parancsára, majd a Rendszer ikonra.
  2. A Speciális lap Indítás és helyreállítás csoportjában kattintson a Beállítások gombra.
  3. A Rendszerindítás csoport Alapértelmezett operációs rendszer listájában jelölje ki azt az operációs rendszert, amelyet a számítógép indításakor vagy újraindításakor be szeretne tölteni.
  4. Jelölje be A választható operációs rendszerek megjelenítése jelölőnégyzetet, majd adja meg, hogy az alapértelmezett operációs rendszer indulása előtt a rendszerek listája hány másodpercig maradjon a képernyőn.

Figyelem: A számítógépre telepített rendszerek számát és sorrendjét a rendszertöltő fájl (Boot.ini) vezérli. Ha a fájlt kézzel szeretné szerkeszteni, az Indítás és helyreállítás lapon kattintson a Szerkesztés gombra. A rendszertöltő fájl módosításakor járjon el körültekintően. A fájl helytelen módosítása használhatatlanná teheti a számítógépet. További információkért olvassa el a Microsoft Tudásbázis 289022-es számú cikkét. (Előfordulhat, hogy a hivatkozás részben vagy teljes egészében angol nyelvű tartalomra mutat.)

Többes indítású rendszerek hibáinak elhárítása

Az alábbi hibaelhárítási javaslatok segítséget nyújthatnak a hiba megoldásához, és feleslegessé tehetik a technikai tanácsadó szolgálat felhívását:

Az Internet Explorer programmal kapcsolatos hibák:

A számítógépet nem lehet úgy beállítani, hogy mind a Windows 95, mind a Windows 98 (vagy a Windows Millennium Edition) operációs rendszer indítható legyen

A rendszerbetöltési menü nem jelenik meg indításkor

Ha többet szeretne tudni a többes indítású konfigurációk Windows 2000 és Windows XP rendszerrel való kialakításáról, olvassa el a „Többes indítású konfiguráció Windows 2000 és Windows XP rendszerrel (http://www.microsoft.com/windows2000/techinfo/administration/management/mltiboot.asp) című cikket. (Előfordulhat, hogy a hivatkozás részben vagy teljes egészében angol nyelvű tartalomra mutat.)

Lásd még a Microsoft Tudásbázis 205287-es számú cikkét. (Előfordulhat, hogy a hivatkozás részben vagy teljes egészében angol nyelvű tartalomra mutat.)

Rendszer-helyreállítás és rendszer-visszaállítás

Az operációs rendszer több módon kijavítható és helyreállítható. Az egyes módszerek ismertetését alább olvashatja. A módszerekkel az itt látható sorrendben célszerű próbálkozni:

  1. Visszatérés a „legutolsó helyes konfigurációhoz”
  2. A számítógép indítása és a probléma megoldása csökkentett módban
  3. A Windows XP helyreállítási konzol használata
  4. A Rendszer-visszaállítás segédprogram használata
  5. Az Automatikus rendszer-helyreállítás használata (csak Windows XP Professional rendszerben működik, Windows XP Home Edition rendszerben nem használható)

A legutolsó helyes konfiguráció használata:

Ha a Windows XP nem indul el, visszatérhet a legutolsó helyes konfigurációhoz, azaz a legutolsó működő beállítások használatához. Az eljárás végrehajtása:

  1. Indítsa el a számítógépet, majd amikor a Windows betöltése megkezdődik, nyomja le az F8 billentyűt. Megjelenik A Windows speciális rendszerindítási lehetőségeinek menüje.
  2. A nyílbillentyűk segítségével válassza a Legutolsó helyes konfiguráció (a legutóbbi működőképes beállítások) lehetőséget, majd nyomja le az ENTER billentyűt.
  3. Ha megjelenik a rendszerbetöltési menü, a nyílbillentyűkkel válassza a Microsoft Windows XP lehetőséget, majd nyomja le az ENTER billentyűt. A Windows XP visszaállítja a számítógépet a legfrissebb rendszer-visszaállítási pontra.

A Windows XP helyreállítási konzol használata:

A Windows XP helyreállítási konzol használatával az alábbi műveletekre van mód:

A helyreállítási konzol használata:

A helyreállítási konzol használatakor a rendszer a rendszergazdai fiók jelszavának megadását kéri. Ha háromszor helytelen jelszót ír be, a helyreállítási konzol becsukódik. Ha a számítógép felhasználói fiókjainak adatait tároló adatbázis hiányzik vagy sérült, a helyreállítási konzol nem használható.

A jelszó megadását és a helyreállítási konzol elindulását követően az exit parancs megadásával indítsa újra a számítógépet. A helyreállítási konzolnak vannak bizonyos korlátai. Ha erről többet szeretne tudni, olvassa el a Microsoft Tudásbázis 314058-as számú cikkét, amelynek címe „A Windows XP helyreállítási konzoljának ismertetése”.

A Rendszer-visszaállítás segédprogram használata

Az alábbi részből megtudhatja, hogy a Rendszer-visszaállítás segédprogram miként használható a számítógép egy korábbi, működőképes állapotának visszaállítására. A Rendszer-visszaállítás egy pillanatképet készít a fontos rendszerfájlokról és egyes programfájlokról, és ezeket az adatokat rendszer-visszaállítási pontokként tárolja. A Windows XP e pontok segítségével állítható vissza egy korábbi állapotába.

Rendszer-visszaállítási pont létrehozása

Rendszer-visszaállítási pontot bármikor létrehozhat, amikor a számítógépen kockázatos vagy a rendszer stabilitását veszélyeztető módosítást készül végrehajtani.

  1. A Rendszer-visszaállítás varázsló megnyitásához kattintson a Start menü Súgó és támogatás parancsára. Kattintson a Teljesítmény és karbantartás, a Módosítások visszavonása a rendszer-visszaállítási szolgáltatással, majd A Rendszer-visszaállítás varázsló használata hivatkozásra.
  2. Jelölje be a Visszaállítási pont létrehozása választógombot, majd kattintson a Tovább gombra.
  3. A Visszaállítási pont leírása mezőben nevezze el a pontot. A Rendszer-visszaállítás a névhez automatikusan hozzárendeli létrehozásának dátumát és időpontját.
  4. A visszaállítási pont létrehozásához kattintson a Létrehozás gombra.

A Rendszer-visszaállítás használata a Windows XP visszaállításához

Ha a Windows XP elindul, a Rendszer-visszaállítás segédprogrammal visszaállíthatja a rendszert egy korábbi, működőképes állapotába. Az eljárás végrehajtása:

  1. Jelentkezzen be a Windows rendszerbe rendszergazdaként.
  2. Kattintson a Start menü Minden program parancsára, mutasson a Kellékek majd a Rendszereszközök pontra, végül kattintson a Rendszer-visszaállítás parancsra. Elindul a Rendszer-visszaállítás segédprogram.
  3. Az Üdvözli a Rendszer-visszaállítás lapon jelölje be A számítógép visszaállítása egy korábbi időpontra választógombot (ha nincs bejelölve), majd kattintson a Tovább gombra.
  4. A Válassza ki a visszaállítási pontot lapon az Ezen a listán kattintson egy visszaállítási pontra listából jelölje ki a legfrissebb rendszer-ellenőrzési pontot, majd kattintson a Tovább gombra. A Rendszer-visszaállítás segédprogram megjeleníthet egy üzenetet, amely felsorolja a végrehajtandó konfigurációs módosításokat. Kattintson az OK gombra.
  5. Az Erősítse meg a visszaállítási pont kijelölését lapon kattintson a Tovább gombra. A Rendszer-visszaállítás visszaállítja a Windows XP előző beállításait, majd újraindítja a számítógépet.
  6. Jelentkezzen be a számítógépre rendszergazdaként. Megjelenik A visszaállítás befejeződött lap. Kattintson az OK gombra.

Az Automatikus rendszer-helyreállítás használata:

Ajánlatos rendszeresen biztonsági másolatot készíteni a rendszerről a rendszer-helyreállítási stratégia keretében.

Megjegyzés: A biztonsági másolatból történő rendszer-visszaállítást csak végső helyreállítási megoldásként tartogassa. Csak akkor éljen vele, ha minden más módszer kudarcot vallott. Először például érdemes csökkentett módban elindítani a számítógépet, vagy visszatérni a legutolsó helyes konfiguráció használatához. Ezeket a lépéseket korábban már tárgyaltuk.

Az Automatikus rendszer-helyreállítás egy két szakaszból álló rendszer, amely a biztonsági másolat létrehozásából és a másolat visszaállításából áll. A biztonsági mentési szakaszt a Start menü Kellékek\Rendszereszközök\Biztonsági másolat parancsával indítható Automatikus rendszer-helyreállító varázsló végzi. A varázsló biztonsági másolatot készít a rendszer állapotáról, a rendszereszközökről, továbbá az operációs rendszer összetevőivel kapcsolatos összes lemezről. Az Automatikus rendszer-helyreállítás egy fájlt is létrehoz, amely információkat tartalmaz a biztonsági másolatról, a lemezkonfigurációkról (beleértve az alapköteteket és a dinamikus köteteket is), valamint a visszaállítás módjáról.

A visszaállítási szakasz az F2 billentyű lenyomásával érhető el, amikor a telepítő szöveges fázisában a rendszer ezt felajánlja. Az Automatikus rendszer-helyreállítás a létrehozott fájlból beolvassa a lemezkonfigurációk adatait. Visszaállítja a lemezaláírásokat, a köteteket és partíciókat a számítógép indításához szükséges lemezeken. Az Automatikus rendszer-helyreállítás megkísérli az összes lemezkonfiguráció visszaállítását, de bizonyos körülmények között képtelen erre. A program ezután egyszerű beállításokkal telepíti a Windows rendszert, és automatikusan megkezdi az Automatikus rendszer-helyreállító varázsló által létrehozott biztonsági másolat visszaállítását.

Ha többet szeretne tudni a rendszer-helyreállításról és -javításról, olvassa el a Microsoft Tudásbázis alábbi cikkeit. (Előfordulhat, hogy a hivatkozás részben vagy teljes egészében angol nyelvű tartalomra mutat.)

  1. 818903: Automatikus rendszer-helyreállítás a Windows XP rendszerben – áttekintés
  2. 322756: A rendszerleíró adatbázis biztonsági mentése, szerkesztése és visszaállítása Windows XP és Windows Server 2003 rendszerben
  3. 306084: Hogyan lehet a Windows XP előző állapotát visszaállítani
  4. 304449: A rendszer-visszaállítási eszköz indítása a parancssorból Windows XP rendszerben
  5. 302700: Hibaüzenet jelenik meg az Automatikus rendszer-helyreállító varázsló indítására tett kísérlet esetén a Windows XP Home Edition rendszerben

Cikkek keresése a Microsoft Tudásbázisban

A Microsoft Tudásbázis cikkeinek megkereséséhez látogasson el a Microsoft Terméktámogatási szolgáltatások (http://support.microsoft.com) webhelyére, írja be a keresett cikk számát a Keresés a Tudásbázisban mezőbe, majd nyomja le az ENTER billentyűt.

További források

Frissítések letöltéséhez és a Windows XP rendszerrel kapcsolatos legfrissebb információk elolvasásához keresse fel az alábbi webhelyeket.

A jelen dokumentumban lévő információk, az URL-címeket és más internetes hivatkozásokat is beleértve, figyelmeztetés nélkül változhatnak. Ha ellenkező utalás nem jelzi, az itt példaként említett vállalatnevek, szervezetek, termékek, tartománynevek, e-mail címek, emblémák, személyek, helyek és események kitaláltak, így bármely létező vállalattal, szervezettel, termékkel, tartománynévvel, e-mail címmel, emblémával, személlyel, hellyel vagy eseménnyel való egyezés kizárólag véletlen műve lehet. A szerzői jogi szabályozás maradéktalan betartása a felhasználó felelőssége. A szerzői jogok megsértése nélkül a jelen dokumentum egyetlen része sem sokszorosítható, nem tárolható visszakereshető rendszerben, ilyen rendszerbe nem vihető be, semmilyen formában és módon (elektronikus vagy mechanikus úton, fénymásolva, rögzítve vagy másként), illetve semmilyen célból nem továbbítható a Microsoft Corporation kifejezett írásbeli engedélye nélkül.

A Microsoft szabadalmakkal, szabadalmazott alkalmazásokkal, védjegyekkel, szerzői jogokkal vagy más szellemi tulajdonjogokkal rendelkezhet a jelen dokumentumban tárgyalt témával kapcsolatban. A jelen dokumentum szövegezése a felhasználót e szabadalmakra, védjegyekre, szerzői jogokra és más szellemi tulajdonjogokra vonatkozóan semmiféle licencjoggal nem ruházza fel, hacsak a Microsofttal kötött valamely írásbeli licencszerződés kifejezetten nem biztosít ilyen jogokat.

Copyright 2004 Microsoft Corporation. Minden jog fenntartva.

A Microsoft, az MS-DOS, a Windows, a Windows 98, a Windows 98 Second Edition, a Windows NT, a Windows Server 2003, a Windows Millennium Edition, a Windows 2000 Professional, a Windows XP Home Edition és a Windows XP Professional a Microsoft Corporation védjegye vagy bejegyzett védjegye az Egyesült Államokban, illetve más országokban.

A jelen dokumentációban megemlített tényleges vállalat- és terméknevek jogtulajdonosaik bejegyzett védjegyei.